LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA V HRADCI KRÁLOVÉ
Letecká záchranná služba v Hradci Králové byla založena v roce 2004 jako krajská organizace poskytující přednemocniční péči. Je financována KHK a je součástí ZZS KHK, která má, kromě LZS, 17 výjezdových základen ve 13 městech v kraji, 33 výjezdových skupin a inspektora provozu. Nedílnou součástí tohoto systému je zdravotnické operační středisko, kde pracují dispečeři. Oni rozhodují, kam nejrychleji pošlou tým záchranářů. Pracují pod velkým stresem a musí umět ovládat své emoce, aby mohli pomáhat těm, kteří pomoc potřebují. Česká republika je první zemí, která zavedla zákonnou povinnost poskytnout lékařskou pomoc po telefonu všem osobám, které zavolají na tísňovou linku 150. Ročně na tuto linku zavolá přibližně 80 000 lidí, kterým je poskytnuta první pomoc.
Největší výhodou letecké záchranné služby je její moderní dvoumotorový vrtulník H135T2+ vyrobený společností Airbus. Rychle dopraví záchranný tým na místo události, většinou se jedná o dopravní nehody a pracovní úrazy (ve výškách). Dvoumotorový pohon zajišťuje nepřetržitý provoz vrtulníku, i kdyby měl jeden z motorů poruchu. Vrtulník je vybaven stejně jako standardní sanitka - má také tlakové nádoby na kyslík. Stroj je přizpůsoben pro denní i noční provoz. Noční lety jsou samozřejmě mnohem obtížnější, proto je posádka často školena v používání brýlí pro noční vidění, přiblížení na přistání atd. V loňském roce vrtulník vzlétal celkem k 841 zásahům. 150 letů se uskutečnilo v režimu nočního letu. Kromě standardních letů se uskutečňují také lety s lanovým podvěsem, které umožňují lékaři dostat se k pacientovi a přepravit ho dovnitř vrtulníku.
Posádku tvoří pilot a záchranář, kteří sedí v přední části vrtulníku, a lékař, který sedí za nimi. Pilot ovládá stroj všemi čtyřmi končetinami a při navigaci mu pomáhá záchranář, který se mimo jiné snaží najít přesné místo zásahu zobrazované na mapě na tabletu. Posádka může také využít ortofotomapu, která zobrazuje reliéf terénu a vedení vysokého napětí - pomocí tohoto nástroje může vybrat nejlepší místo k přistání. Všichni členové vrtulníkového týmu mají komunikační přilby vybavené bluetooth, prostřednictvím nichž během letu komunikují.
Zadní část kabiny je určena pro jednoho ležícího pacienta a dva členy zdravotnického týmu a je vybavena následujícím zařízením:
a) monitor měřící základní životní funkce,
b) defibrilátor,
c) transportní ventilátor,
d) zásahový batoh vybavený vším potřebným pro poskytnutí pomoci v případě náhlého onemocnění nebo zranění,
e) dvoulitrová tlaková nádoba na kyslík a malý přenosný ventilátor,
f) dvě jednotky plné krve, jejichž podání zvyšuje šanci na přežití, pokud pacient silně krvácí.
V bezprostřední blízkosti Letecké záchranné služby se nachází pavilon, kde se záchranáři školí, jak si poradit v typických místech zásahu, tedy na lešeních, střechách aut a v malých bytech. Piloti a záchranáři absolvují také školení v oblasti navigace - na simulátoru si procvičují různé postupy.
Napsáno dne: 1. 3. 2023