"Současné problémy ekonomiky v Polsku a České republice".
POLSKO mgr Marlena Kressak
Start-up je definován jako nově vzniklý podnik nebo dočasná organizace, hledající obchodní model, který by zajistil její ziskový rozvoj. Start-upy jsou nejčastěji firmy, které řídí mladí lidé se zajímavým podnikatelským nápadem, ale nemají zkušenosti ani finanční prostředky na vlastní podnikání.
K charakteristikám start-upů patří:
a) krátká historie činnosti,
b) inovační charakter,
c) škálovatelnost, tj. schopnost rozšířit rozsah činnosti,
d) vyšší riziko než u "tradičních" podnikatelských záměrů, ale také vyšší návratnost investic v případě jejich úspěšnosti.
Největšími start-upy v Polsku jsou Allegro, uPacjenta a Hotailors. Společnost uPacjenta je platforma, která propojuje pacienty a zdravotnické odborníky, a umožňuje objednávání krevních testů až domů. Hotailors je fima, která podnikům usnadňuje organizování služebních cest, konkrétně obsluhu cest externích zaměstnanců. Nejznámějšími start-upy, které vznikly v zahraničí, jsou Facebook, Uber a Spotify.
Pro podporu mladých lidí, kteří mají velmi dobré nápady, ale nemají dostatek kapitálu na založení velké firmy, existují tzv. podnikatelské inkubátory. Jejich cílem je podpora a umožnění rozvoje firmě v počátečním období její činnosti. Na mnoha polských vysokých školách fungují podnikatelské inkubátory, které se zaměřují na studenty a absolventy, jimž mohou pomoci na začátku jejich podnikatelské kariéry. Využití této formy podpory má řadu výhod:
a) úspora času,
b) nízké provozní náklady,
c) vedení účetnictví a vyúčtovávání faktur,
d) odborná podpora,
e) přístup k infrastruktuře: možnost využívání kancelářských a konferenčních prostor.
ČESKÁ REPUBLIKA Ing. Martin Sládek
V postpandemické realitě také přemýšlíme, jak to bude s důchody v České republice. V České republice odcházejí občané do důchodu v různém věku podle toho, kdy se narodili a kolik vychovali dětí. Muži narození před rokem 1936 mohou získat důchodovou dávku v 60 letech a ženy v 53-57 letech v závislosti na počtu vychovaných dětí. Jinak je tomu u mladší generace. Češi a Češky narození po roce 1971 mohou odejít do důchodu v 65 letech.
Výše důchodu závisí na době pojištění a výši dosahovaných příjmů. Průměrný důchod v České republice se zvyšuje a v roce 2021 činil 17 000 Kč u mužů a 14 000 Kč u žen.
Financování důchodů v České republice je založeno na pevném systému, v němž stát financuje důchody současných důchodců z pojistného ekonomicky aktivních obyvatel. Je samozřejmě nutné, aby byl dostatek pracujících, kteří platí důchodové pojištění, a z těchto peněz se vyplácejí důchody.
Velkou výzvou pro systém je poměr počtu pracujících osob a důchodců. Demografické křivky ukazují, že v budoucnu může být takový důchodový systém čím dál tím víc obtížnější udržet, protože se rodí stále méně dětí.
Jak může tento problém vyřešit stát?
1) zvýšit sazby důchodového pojištění,
2) zvýšit důchodový věk,
3) podpořit spoření v soukromých penzijních fondech.
Co může udělat občan?
1) zapojit se do dlouhodobého investování a spoření finančních prostředků na stáří - pomocí státem podporovaného systému spoření - např. 3. pilíř důchodového systému,
2) zapojit se do různých forem investic, jako jsou akcie, dluhopisy, fondy, burzy a komodity.
Napsáno dne: 23. 2. 2023