HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE
Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje má 14 profesionálních výjezdových stanic: 4 z nich jsou většího typu, tzv. centrální, a 10 klasických hasičských stanic. Rozdíl mezi nimi spočívá ve větším či menším počtu hasičů a vybavení, které mají k dispozici. Hasičský záchranný sbor úzce spolupracuje s policií a zdravotnickou záchrannou službou a má různá oddělení: technická služba, strojní služba, chemická služba a oddělení stavební prevence. Hasiči pracují v 24hodinovém režimu, což znamená, že jedna služba trvá 24 hodin, po níž následuje dvoudenní přestávka. Díky takovému režimu práce má stanice HZS v Trutnově veškeré potřebné zázemí pro hasiče, tedy kuchyň, sociální zařízení, klubovnu a posilovnu. Výkon služby hasičů probíhá buď v organizačním řízení, v rámci kterého se konají školení a výcvik, údržba požární techniky, buď v operačním řízení, kdy se jedná výhradně o prováděné zásahy. Na hasičské stanici je také místnost, kde se čistí a udržují dýchací přístroje a hasičské obleky.
Události vyžadující pomoc hasičů se v České republice hlásí na dvě tísňová čísla: 112 nebo 150. Operační středisko hlásí událost prostřednictvím sirény a světelných signálů. Jednotka má 2 minuty na to, aby vyjela k zásahu. V té době se vytiskne takzvaný výjezdní lístek, na kterém je přesně uvedeno místo zásahu a typ pomoci, která je vyžadována. Ve skutečnosti pouze 10 % zásahů je spojeno s požáry. Zbytek se týká technických zásahů, nebezpečných látek, úklid silnic nebo snášení pacientů.
Důležitou součástí práce hasiče jsou pravidelná školení o postupech, které je třeba dodržovat v konkrétních situacích, nebo školení v oblasti dýchacích technik. Hasičský záchranný sbor v Trutnově má k dispozici prostory, kde je může provádět v podmínkách podobných těm, které se vyskytují v reálných situacích vyžadujících zásah.
Hasičský záchranný sbor je vybaven technikou nezbytnou pro práci ve ztížených podmínkách, mj.:
a) hasičský automobil CAS 20 na podvozku Tatra - je vybaven základní požární technikou a také má vyprošťovací zařízení (pro vyprošťování osob zaklíněných ve vozidlech) a obleky pro chemické zásahy, vakuová nosítka a lezecké vybavení. Standardní výjezdová posádka se skládá z velitele, řidiče a dvou hasičů. V případě potřeby se počet hasičů navyšuje a žádá se o posily větších jednotek, s nimiž probíhá neustálá komunikace.
b) kromě CAS 20 má hasičský záchranný sbor k dispozici také technický automobil, který se používá v situacích, kdy dojde k úniku nebezpečných chemických látek, a záchranné vozidlo pro odtah autovraku nebo odstraňování stromů ze silnice.
c) dalším vybavením používaným v každodenní práci je žebřík MAGIRUS na podvozku IVECO a automobilová plošina 27 metrů na podvozku TATRA 148.
Napsáno dne: 16. 6. 2023