PRACOVIŠTĚ LÉKAŘSKÉ MIKROBIOLOGIE A IMUNOLOGIE
Pracoviště mikrobiologie a imunologie je zdravotnické zařízení, kde se testují různé biologické materiály za účelem identifikace patogenů, které způsobily infekci. Mezi tyto materiály patří krev, moč, výtěry z nosu a krku, a kousky pokožky a jiných tkání. Laboratoř zaměstnává 30 pracovníků, z toho 14 laborantů, vrchní sestru, sestru odebírající materiál k vyšetření, administrativní pracovnici a pět uklízeček a pracovníků odpovědných za sterilizaci vybavení.
Laboratoř se skládá z několika pracovišť:
a) laboratoř mikrobiologických médií,
b) mykologická laboratoř,
c) bakteriologická laboratoř,
d) imunologická a virologická laboratoř.
V laboratoři mikrobiologických médií se připravují suchá a mokrá živná média, na kterých se pak kultivují různé bakterie, s cílem určení těch, které způsobily pacientovo onemocnění. Laboratoř disponuje zařízením pro automatické plnění Petriho misek, což výrazně usnadňuje práci. Bezprostředně po vyšetření materiálu se nádoby a nástroje potřebné k vyšetření sterilizují v tzv. autoklávech.
Mykologická laboratoř se zabývá diagnostikou mykóz - infekcí způsobených kvasinkami a plísněmi. Analýza materiálu odebraného pacientovi se provádí pomocí kultivace in vitro nebo mikroskopického vyšetření. Při mikroskopickém vyšetření se v laboratoři používají sklíčka obarvená louhem - na základě získaného zbarvení je laborant schopen určit, jaká plíseň nebo kvasinka tkáň infikovala. Stejným způsobem se určuje patogen v kultuře in vitro - vidíme různé kmeny plísní a jsme schopni je rozpoznat podle barvy na živném médiu. Cílem kultivace in vitro je také najít přípravek, kterým můžeme pacienta vyléčit. Součástí mykologické laboratoře je laboratoř pro mykobakterie. Mykobakterióza je onemocnění vyvolané tzv. netuberkulózními mykobakteriemi, které jsou zodpovědné za onemocnění plic, mízních uzlin, kůže, podkožních tkání a zánět pobřišnice. Při podezření na mykobakteriózu se materiál odebraný pacientovi umístí do automatického systému pro množení patogenů. Obvykle trvá testování na přítomnost tohoto patogenu přibližně devět týdnů - s automatickým systémem lze tuto dobu zkrátit na dva týdny.
Bakteriologická laboratoř diagnostikuje běžná onemocnění způsobená bakteriemi, jako jsou Staphylococcus epidermidis a Staphylococcus aureus, neboli zlatý, a Streptococcus. Poslední bakterie způsobuje angínu. Diagnostika se provádí pomocí kultivace bakterií in vitro a je založena na automatickém systému pro hemokultivaci - VERSOTRACK. Nedílnou součástí bakteriologické laboratoře je laboratoř interních onemocnění. Vyšetřují se zde výtěry z konečníku, nosu a krku a moč. Ten poslední lze snadno vyšetřit pomocí přístroje UROQATRO, který detekuje přítomnost bakterií v moči a následně informuje o tom, která bakterie infekci způsobila a jakými antibiotiky ji lze léčit.
Imunologická a virologický laboratoř je vybavena analyzátorem CHORUS, který dokáže detekovat protilátky z hlediska různých bakterií. Kdežto DS2 je přístroj, který detekuje protilátky vzhledem k borelióze a SARS COV 2. ARCHITECT je analyzátor, který pomáhá identifikovat protilátky spojené s onemocněním jater. Velmi moderním přístrojem je přístroj využívající techniku PCR - test, který našel uplatnění při diagnostice mnoha nemocí. Metoda PCR umožňuje prokázat přímou přítomnost bakterie v těle, konkrétně její DNA. Test PCR se používá mimo jiné při diagnostice boreliózy.
Napsáno dne: 26. 4. 2022